Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlig assistans
Referensnummer: UH-2019-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Säffle kommun inbjuder ert företag att lämna anbud i offentlig upphandling av ramavtal gällande personlig assistans enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) eller via Socialförsäkringsbalken (SFB).Ramavtalsvärdet per år beror dels på antal individer som behöver personlig assistans samt på antal timmar som individen behöver ha assistans. Eftersom valet av utföraren beror på individen och på grund av att det inte går att förutse när icke-vals alternativet blir aktuellt är det inte möjligt för upphandlade myndighet att ange uppskattat antal timmar som detta ramavtal kommer att omfatta. Utföraren är skyldig att leverera upphandlade myndighetens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen