314603-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naprapater och Kiropraktorer till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN19-0105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland genomför upphandling av avtal för naprapater och kiropraktorer som ska driva mottagning i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge patienter/invånare större utbud/valmöjlighet till vård.
Denna upphandling består av följande delar (anbudsområden) för naprapater respektive kiropraktorer: Västerås, Sala, Norra länsdelen (Fagersta, Norberg, Skinnskatteberg), Hallstahammar/Surahammar, KAK (Kungsör, Arboga, Köping).
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden och för en eller flera naprapater och/eller kiropraktorer.
Antal behandlingar per anbudsområde framgår av upphandlingsdokumenten.
Mottagningarna ska vara placerade i Västmanlands län på någon av orterna angivna ovan.
Köparen avser att teckna avtal med upp till 10 naprapater och upp till 10 kiropraktorer som erhåller uppdrag efter remiss eller att patient själv söker vård på mottagningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 20
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A1-B5
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85172000 Kiropraktik, 98330000 Tjänster för fysiskt välbefinnande, 98333000 Massagetjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Västmanland (köpare) genomför upphandling av avtal för naprapater och kiropraktorer som ska driva mottagning i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge patienter/invånare större utbud/valmöjlighet till vård.
Denna upphandling består av följande delar (anbudsområden) för naprapater respektive kiropraktorer: Västerås, Sala, Norra länsdelen (Fagersta, Norberg, Skinnskatteberg), Hallstahammar/Surahammar,
KAK (Kungsör, Arboga, Köping).
Totalt antal behandlingar per år uppgår till 10 000 st. vardera för naprapater respektive kiropraktorer. Antal behandlingar per anbudsområde framgår av upphandlingsdokumenten.
Behandlare ska utifrån god medicinsk kvalitet erbjuda rådgivning, bedömning, utredning, diagnostisering, behandling och uppföljning inom olika typer av besvär relaterade till rörelseorganen. I behandlingen ska sjukdomsförebyggande och hälsofrämjande råd om till exempel träningsprogram, kroppshållning och arbetsställningar ingå.