Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag för utredning renovering Parapeten i Helsingborgs stad
Referensnummer: 498/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Parapeten i Helsingborg är belägen i centrala delen av Helsingborg. Efter Brogatan och Kvickbrons förlängning ligger den stenbelagda vågbrytaren som heter Parapeten. På Parapeten finns stranden Tropical Beach, Småbåtshamnens kontor samt parkeringar, verksamheter, en mur, stenskoning, m.m.
Parapeten är i behov av en omfattande renovering. För att denna ska kunna genomföras behöver en utredning utföras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen