Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsproduktion 2022
Referensnummer: KS 2021/137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kommunikationsproduktion åt Stockholms stad. Ramavtal kommer att tecknas med tre leverantörer, under
Förutsättning att tillräckligt många godkända anbud inkommer.
Leverantören ska i nära samarbete med beställaren genomföra kommunikationsproduktionstjänster i enlighet med stadens
Gällande styrdokument. Leverantören ska tillhandahålla formgivning och produktion för alla tänkbara kanaler, såväl digitala och analoga, till Stockholms stads förvaltningar och vissa av stadens bolag.
Leverantörerna ska kunna utföra uppdrag av skiftande karaktär inom hela kommunens breda verksamhetsområde, allt från löpande verksamhets och vardagsnära kommunikation till stora kampanjer över hela vårt mångfasetterade verksamhetsfält, från omsorg till infrastruktur. Leverantörerna behöver lära känna Stockholms stad och stadens verksamheter, profiler och varumärken. Utmaningarna kommer vara skiftande. Ibland långsiktiga samarbeten, andra gånger enstaka punktinsatser, stora som små – men alltid viktiga.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 178 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341400 Reklamkampanjer, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion, 92111250 Produktion av informationsfilm, 92111260 Produktion av informationsvideor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantörerna ska kunna utföra uppdrag av skiftande karaktär inom hela kommunens breda verksamhetsområde, allt från löpande verksamhets och vardagsnära kommunikation till stora kampanjer över hela vårt mångfasetterade verksamhetsfält,från omsorg till infrastruktur. Leverantörerna behöver lära känna Stockholms stad och stadens verksamheter, profiler ochvarumärken. Utmaningarna kommer vara skiftande. Ibland långsiktiga samarbeten, andra gånger enstaka punktinsatser, stora som små – men alltid viktiga.