2. Förfarande
Förfarande
Titel: Köp av planeringssystem Rebus
Beskrivning: AB Östgötatrafiken beslutar med stöd av 19 kap Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna att köpa planeringssystemet Rebus. Östgötatrafiken har sedan början av 2000 talet haft ett planeringssystem från en leverantör som under lång tid varit relativt ensam på den svenska marknaden vad gäller planeringsstöd, Forsler & Stjerna Konsult AB och systemet Rebus. Rebus är Östgötatrafikens kärnsystem när det gäller tidtabellsplanering, omloppsplanering, och publicering av såväl digitala tidtabeller på webb och i app som mer traditionella ”tryckta tidtabeller” (pdf:er). De ”tryckta” tidtabellerna återfinns för våra kunder på webben och på vissa hållplatser. Att Östgötatrafiken riskerar att stå utan ett planeringssystem drabbar våra kunder och trafikföretag hårt och vi kommer inte kunna utföra vårt uppdrag gentemot vår ägare, Region Östergötland. Köpet avser: System för tidtabellsplanering, omloppsplanering, och publicering av såväl digitala tidtabeller på webb och i app som mer traditionella ”tryckta tidtabeller” (pdf:er).
Intern identifierare: 2025/0295
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000