Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/fmv/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Field kitchen trailer
Referensnummer: 22FMV2808
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34200000 Karosser, släp- eller påhängsvagnar
II.1.4.
Kort beskrivning
The procurement regards a new field kitchen to the Swedish Armed Forces. The field kitchen shall enable field preparation of a wide variety of foods, fresh as well as sustainable, and with a capacity for three meals a day for 250 persons. The field kitchen shall be built as a trailer, adapted to the Armed Forces' concepts and methods.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 242 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34200000 Karosser, släp- eller påhängsvagnar, 34223000 Släp- och påhängsvagnar, 34223330 Mobila släpvagnsenheter, 44211400 Fältkök
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen