2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ärendehanteringssystem för VA- och renhållningsverksamhet
Beskrivning: Upphandlingen avser ett molnbaserat ärendehanteringssystem (SaaS) som ska stödja processer inom VA- och renhållningsverksamhet. Systemet ska vara en konfigurerbar standardlösning, inte kräva omfattande kundanpassning, och möjliggöra ett så nyckelfärdigt införande som möjligt. En planeringsfas genomförs tillsammans med den tilldelade leverantören innan kontrakt tecknas. Syftet är att effektivisera handläggning, förbättra spårbarhet, stärka kundkommunikation samt möjliggöra ökad digital självservice.
Intern identifierare: 25/118
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48445000 Programvara för kundhantering
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000