2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utveckling för chefer och medarbetare 2026
Beskrivning: Upphandlingen avser utveckling för chefer och medarbetare inom Stockholms stad. Med utvecklingsinsatser för chefer och medarbetare avses kompetenshöjande insatser för grupper, såsom, exempelvis, ledarutvecklingsprogram, traineeprogram, medarbetarprogram med flera. Det kan även innebära enstaka föreläsningar och/eller workshops. Leverantören ska kunna genomföra kartläggningar i instrumentet Lead forward för grupper av chefer (minst två personer) som deltar i insatser och program. Målgruppen utgörs av chefer och medarbetare i Stockholms stad.
Intern identifierare: KS 2025/1431
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79633000 Personalutveckling
Ytterligare klassificering (cpv): 79632000 Utbildning av personal, 80511000 Personalutbildning, 80521000 Utbildningsprogram, 80570000 Personlighetsutvecklande utbildning, 80590000 Handledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Utveckling för chefer och medarbetare 2026