315027-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Metodstöd marint systemarbete
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 3: Försvarstjänster, militära försvarstjänster och civila försvarstjänster
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
högsta antal Planerat högsta antal deltagare i ramavtalet: 5
Ramavtalets löptid
Antal år: 3
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarets materielverk (FMV) uppmanar härmed till att lämna in anbud i FMV:s upphandling av Ramavtal avseende metodstöd marint systemarbete. Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med förnyad konkurrens med upp till fem (5) leverantörer som kan tillgodose både FMV och Försvarsmakten med konsulter och tjänster avseende kravhantering, kravanalys samt arkitektur inom den marina arenan. Ramavtalets omfattning är begränsat till system och delsystem som inte är eller kommer vara belagda med försvarssekretess inom den marina arenan, med tillägg för SUA nivå 3. Avtalstid tre (3) år, med optioner om ytterligare fyra (4) år. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för upphandlingen. FMV är en uppdragsfinansierad myndighet utan eget materielanslag vars främsta uppgift är att upphandla materiel och tjänster åt Försvarsmakten. Anskaffning sker i varje enskilt fall på uppdrag av Försvarsmakten eller, i förekommande fall, annan offentlig myndighet. Med vår kompetens inom teknik, ekonomi och juridik är vi med och skapar försvarsförmåga och stärker det civila samhället. I de cirka 1 100 projekt som vi har igång är målet att erbjuda en kostnadseffektiv och säker materielförsörjning. Försvarsmakten (FM) är en del av Totalförsvaret vilket innefattar det militära och civila försvaret tillsammans. Totalförsvaret är utformat för att hantera olika typer av hot och risker, såväl i fred som i krig. FM:s uppgifter är att bidra till att hantera och förebygga kriser i vår omvärld, hävda vår territoriella integritet, försvara Sverige mot väpnat angrepp och värna civilbefolkningen och i krissituationer säkerställa de viktigaste samhällsfunktionerna. FM ska även kunna bidra till att förebygga och hantera kriser samt kunna medverka i fredsfrämjande insatser globalt. FM:s verksamhet styrs med uppdrag från regeringen och innehåller bland annat uppgifter med mål och krav på resultat.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Ramavtalet gäller fr.o.m. den tidpunkt då Ramavtalet undertecknats av båda Parter och under tre (3) år. Optioner: FMV har rätt, men är inte skyldigt, att förlänga ramavtalet på oförändrade villkor under högst fyra (4) år. Sådan förlängning får ske vid ett eller flera tillfällen.