2. Förfarande
Förfarande
Titel: E21 - Nya slussar - Trollhätte kanal, Trollhättan
Beskrivning: Observera reviderad tidplan samt tillkommande arbeten (klaffbro, Västergärdetbron) nedan. Entreprenadform: Samarbetsentreprenad (TEM) med Fas 1 enligt ABK09 och Fas 2 enligt ABT06. I arbeten med ny slussled Trollhättan ingår: • Byggandet av tre ny slussar bestående av en triangelsluss uppströms och en slusstrappa nedströms med en mellanliggande ca 150 lång slusskanal • Omfattande bergschakt för slussleden • Ledverk och betongkajer • Slussteknik och slussportar • Teknikbyggnader samt kanalcentral • Breddning av befintlig bergkanal • Klaffbro över bergkanalen (Västergärdetbron) • Öppningsbar bro över nya slussleden • Muddring av ny farled • Tillfällig lasthamn • Byggnation av vägar, gång och cykelvägar • Dammanläggning RD pålar med krönbalk, samt Lamelldamm • Dammsäkring befintlig slussanläggning, samt anpassning av befintligt slussområde. • Sanering förorenad mark på befintligt industriområde Ungefärliga mängder • Bergschakt slussled: 750 000 m3 • Jordschakt slussled: 100 000 m3 • Bergschakt bergkanal: 80 000 m3 • Betong: 65 000 m3 • Stål 500 ton • Ledverk och kajer 1 100 m • Muddring lera: 75 000 m3 • Muddring berg: 15 000 m3
Intern identifierare: KOM-415544
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45248100 Anläggningsarbeten för kanalslussar
Ytterligare klassificering (cpv): 44212383 Slussportar, 44212390 Slussar, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Observera reviderad tidplan samt tillkommande arbeten (klaffbro, Västergärdetbron) nedan. Entreprenadform: Samarbetsentreprenad (TEM) med Fas 1 enligt ABK09 och Fas 2 enligt ABT06. I arbeten med ny slussled Trollhättan ingår: • Byggandet av tre nya slussar bestående av en triangelsluss uppströms och en slusstrappa nedströms med en mellanliggande ca 150 lång slusskanal • Omfattande bergschakt för slussleden • Ledverk och betongkajer • Slussteknik och slussportar • Teknikbyggnader samt kanalcentral • Breddning av befintlig bergkanal • Klaffbro över bergkanalen (Västergärdetbron) • Öppningsbar bro över nya slussleden • Muddring av ny farled • Tillfällig lasthamn • Byggnation av vägar, gång och cykelvägar • Dammanläggning RD pålar med krönbalk, samt Lamelldamm • Dammsäkring befintlig slussanläggning, samt anpassning av befintligt slussområde. • Sanering förorenad mark på befintligt industriområde Ungefärliga mängder • Bergschakt slussled: 750 000 m3 • Jordschakt slussled: 100 000 m3 • Bergschakt bergkanal: 80 000 m3 • Betong: 65 000 m3 • Stål 500 ton • Ledverk och kajer 1 100 m • Muddring lera: 75 000 m3 • Muddring berg: 15 000 m3
Intern identifierare: E21 - Nya slussar - Trollhätte kanal, Trollhättan