315068-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd för användning av luftmiljösystem – SIMAIR.
Referensnummer: 2017/1228/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI avser att med denna upphandling att teckna ramavtal med minst 3 leverantörer vilka har relevant erfarenhet och god kunskap av luftmiljösystem – SIMAIR.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72322000 Datahantering, 90700000 Miljötjänster, 90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar, 90731100 Hantering av luftkvalitet, 90731400 Övervakning och mätning av luftföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen