315074-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Torsby: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter 2017.
Referensnummer: KST 2017/432
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska konsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
1. Husarkitekt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
2. Hus-/byggnadskonstruktion
Del nr: 2
3. El- och svagströmsprojektering inkl. el, tele, data, inbrottslarm, brandlarm, passersystem m.m.
Del nr: 3
4. Ventilation-, styr- och reglerprojektering
Del nr: 4
5. Värme- och sanitetsprojektering
Del nr: 5
6. Brandskyddsprojektering
Del nr: 6
7. Kontrollansvarig enligt PBL
Del nr: 7
8. Bygg-, projekt- och/eller projekteringsledning
Del nr: 8
9. Besiktning bygg
Del nr: 9
10. Besiktning el-/svagström/tele/data/larm/passersystem
Del nr: 10
11. Besiktning ventilation
Del nr: 11
12. Besiktning vatten/värme/sanitet
Del nr: 12
13. Besiktning Styr- och regler
Del nr: 13
14. Miljöutredningar, vatten/buller/luft MKB/allmän-/förorenad mark
Del nr: 14
15. Trafikutredning, Väg/trafik
Del nr: 15
16. Geoteknik/geotekniker
Del nr: 16
17. Gatu/mark, projektering/kontroll/projektledning
Del nr: 17
18. VA/mark, projektering/kontroll/projektledning
Del nr: 18
19. Övriga konsulttjänster, utredningar/tillfällig arbetsanhopning och liknande uppdrag
Del nr: 19
20. Bro/konstbyggn.
Del nr: 20
21. Vatten-/reningsverk
Del nr: 21
Datamodellering VA-flöden
Del nr: 22