Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ESERO Sverige
Referensnummer: 2020-00287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Myndigheten Rymdstyrelsen har behov av en leverantör som är verksam inom STEM-utbildning (Science, Technology, Engineering och Mathematics) i Sverige. Leverantören ska bygga upp, utveckla och ansvara för ett nationellt European Space Education Resource Office (ESERO).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75121000 Utbildningsadministration, 80300000 Högre utbildning, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen