Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark- och beläggningsentreprenad
Referensnummer: SBF 2020/405-3.4.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
I huvudsak omfattas objektet av följande arbeten:
Utförande av små och medelstora mark- och beläggningsarbeten.
Objekten är i huvudsak belägna inom Luleå centralort men förekommer i viss omfattning inom byarna i kommunen.
En entreprenör kommer att utses.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 360 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236250 Markanläggning för parker, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen