315218-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för kvalitetskontroller utemiljö/markskötsel.
Referensnummer: 2017-11355
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Det kommande ramavtalet avser avrop av främst följande tjänster:
— Kvalitetskontroll av utförd markskötsel;
— Leda reklamations- och avtalsuppföljningsmöten med markskötselentreprenör och beställare;
— Rådgivning i markskötsel;
— Utvecklingsarbete kring kvalitetskontroller;
— Utföra statuskontroll vid avslutande av markskötselkontrakt samt besiktningar inom markskötselkontrakt;
Ramavtal kommer tecknas med en leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351500 Markundersökningstjänster, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Utföra statuskontroll vid avslutande av markskötselkontrakt samt besiktningar inom markskötselkontrakt.