315220-2017 - ResultatSverige-Eskilstuna: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av järnvägskonsult för resecentrum Eskilstuna.
Referensnummer: ÅB 17.044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Eskilstuna kommun är i färd med att utveckla sitt Resecentrum/stationsområde. Behovet kommer utifrån att prognoserna för antalet tåg och medföljanderesenärer pekar uppåt och infrastruktursatsningar och investeringar ökar kapaciteten och framkomligheten i systemet.
För att möta dessa behov på rätt sätt krävs ett tydligt och genomarbetat underlag som ligger till grund för kommande beslut, prioriteringar och inriktningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen