Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätteknikertjänster.
Referensnummer: UH-2017-98
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Mätteknikertjänster för avrop vid behov. Upphandlande myndigheter har behov av att avropa mätteknikertjänster vid arbetstoppar och när kommunens egen mätenhet inte har möjlighet att utföra uppdraget.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71355000 Mätningstjänster, 71353000 Markmätningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen