315282-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Vaxholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad 3 – Idrott- och Fritidsskötsel
Referensnummer: TFK 2023/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaxholms stad avser att upphandla ramavtal för idrotts- och fritidsskötsel.
Ramavtalet avser entreprenadarbeten för skötsel och mindre nyanläggning av Vaxholms stads idrotts- och fritidsanläggningar, inklusive en receptionstjänst.
Vaxholms stad avser att upphandla ramavtal med en leverantör. Avtalet ska ha en löptid om maximalt 6 år, inklusive förlängningar.
Staden har valt att tillämpa en längre total ramavtalstid än 4 år, eftersom entreprenaden innebär större investeringskostnader avseende maskinpark för E, samt att det tar viss tid för E att lära sig hur stadens olika ytor och arealer är förskaffade. En god lokalkännedom är också en viktig förutsättning för att kunna utföra entreprenadarbetena på ett effektivt sätt. B har också en investeringskostnad i form av ny/omarbetad etableringsareal, omläggning av informationsmaterial samt nya rutiner till och från invånare, turister och näringsidkare i kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsvolym är: 60 000 000 SEK under hela ramavtalsperioden.
Takvolym för ramavtalet är: 110 000 000 SEK under hela ramavtalsperioden.