315311-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Mötes- och konferenstjänster på hotell – LiU Konferenser och möten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: LiU Konferenser och möten
Beskrivning: Linköpings universitet har ett behov av konferensanläggningar i regionen som inte täcks av utbudet i gällande statliga ramavtal avseende konferenser och möten. LiU behöver dels ha tillgång till anläggningar för dagkonferenser i Linköpings- och i Norrköpings tätorter, dels olika alternativ för en- eller flerdagskonferenser inom regionen. Konferenser kan vara såväl interna som externa med internationella gäster.
Intern identifierare: LiU-2024-01915
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: GENERELLA KRAV
Beskrivning: Linköpings universitet har ett behov av konferensanläggningar då det gällande statliga ramavtalet avseende konferenser och möten inte har ett tillräckligt stort utbud i regionen. LiU avser upphandla anläggningar för konferenser utan övernattning och konferenser med övernattning inom regionen. Det kan vara allt från mindre dagkonferenser till stora konferenser med internationella gäster.
Intern identifierare: 1482475
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: GENERELLA KRAV (Kvalificering)
Beskrivning: Det ska inte föreligga någon eller några av de obligatoriska eller frivilliga uteslutningsgrunderna hos leverantören som leder till anbudets förkastande. LiU prövar om leverantören uppfyller de kvalificeringskrav som ställs. Anbud från leverantör som inte uppfyller dessa krav kommer att förkastas.
Intern identifierare: 1640500