315331-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av entreprenadmaskiner och kranbilar med förare till Gävle Energi AB 2023
Referensnummer: 13623
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Inhyrning av Entreprenadmaskiner och kranbilar med förare.
Följande arbeten är exempel på arbeten som omfattas:
• Arbete med ledningsförläggning för el, opto och fjärrvärme/fjärrkyla.
• Schaktning för elserviser.
• Schaktning för elserviser/laddstolpar.
• Schaktning för kabel och kanalisation.
• Schaktning för grundläggning till nätstationer.
• Markplanering och återställning efter schaktarbeten.
• Återpackning.
• Resning av stolpe till luftlinje.
• Luftlinjearbeten.
• Schaktarbeten för tillbyggnad, reparation och underhåll av fjärrvärmenätet.
Delen kranbilar i denna upphandling omfattar transporter som kan ske med kranbilar och inte är upphandlade separat. Det som innefattas avseende transporter i denna upphandling är till exempel transporter av elmateriel, stolpar och grus samt kranarbeten.
Upphandlingen omfattar arbeten inom beställarens verksamhetsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 140 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen