315393-2017 - ResultatSverige-Malmö: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter miljö och hållbar stadsutveckling.
Referensnummer: STK-2016-1355 Konsulter miljö och stadsutveckling
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom 3 separata delar (A-C). De enskilda projekten i respektive del av upphandlingen kan inte förutses eller beskrivas, eftersom de blir helt beroende av de aktuella projektens omfattning och art. En hållbar stadsutveckling omfattar miljömässiga, sociala och ekonomiska kriterier.
Anbud kan lämnas på en eller flera delar. Beställaren har för avsikt att teckna kommunövergripande ramavtal med 3 leverantörer för respektive del av upphandlingen. En och samma leverantör kan tilldelas kontrakt på en eller flera delar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90712000 Miljöplanering, 90712100 Utvecklingsplanering för stadsmiljön
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom 3 separata delar (A-C). De enskilda projekten i respektive del av upphandlingen kan inte förutses eller beskrivas, eftersom de blir helt beroende av de aktuella projektens omfattning och art. För att kunna genomföra dessa projekt har förvaltningarnas verksamheter behov av att anlita konsultstöd.
Kommunens förvaltningar har, utifrån de olika verksamheterna, ansvar för Malmö stads utveckling, utvecklingsprojekt för social och ekologisk omställning samt EU-projekt och strategiska nätverk inom området miljö och hållbar stadsutveckling. En hållbar stadsutveckling omfattar miljömässiga, sociala och ekonomiska kriterier.