Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samhällsbetalda persontransporter Piteå kommun
Referensnummer: 40:2020:059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbetalda persontransporter i Piteå kommun som avropas och administreras av Länstrafiken i Norrbotten AB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60120000 Taxitjänster, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 60160000 Posttransport på väg, 60161000 Pakettransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samhällsbetalda persontransporter i Piteå kommun som avropas och administreras av Länstrafiken i Norrbotten AB. Transporterna avser i huvudsak särskilda persontransporter, dvs sjukresor, färdtjänst och serviceturer.