315405-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering
Referensnummer: 810-2020/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksdagsförvaltningen och Riksdagens ombudsmän (JO) avser teckna var sitt ramavtal med en leverantör avseende avfallshantering av t.ex. glas, papper, wellpapp, brännbart avfall, elektronik, farligt avfall (t.ex. kemikalier) m.m. samt hyra av behållare. I JO:s ramavtal ingår även sekretesspapper. Hämtning sker i centrala Stockholm.
Upphandlingen innehåller optioner om att avropa rådgivning på timbasis, lägga till fraktioner under avtalstiden samt köpa eller hyra behållare i andra storlekar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen