2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Instrumentspecifika reagenser och kit
Beskrivning: Linköpings universitet genomför en frivillig förhandsinsyn i enlighet med med LOU (2016:1145) 10 kap 5§, med avsikt att teckna avtal med Illumina AB. Avtalet gäller reagenser och kit till befintlig Illuminautrustning. På Linköpings universitet finns idag flera instrument från Illumina. Det handlar om modellerna Mi Seq, Next Seq 550, NextSeq 2000, Nova Seq X plus. Nova Seq 6000 samt iScan och en pipetteringsrobot. Instrumenten används kontinuerligt av flera institutioner och är en integrerad del av pågående forskningsprojekt samt diagnostisk verksamhet vid universitetet. Utrustningen och reagenserna är unika och det finns ingen jämförbar teknologi på marknaden i skrivande stund. Kits från Illumina är nämligen specialanpassade för varje sekvenseringsmaskin och kan endast köpas från Illumina, vilket gör att det inte finns några andra leverantörer av kompatibla produkter. Illumina AB är exklusiva tillverkaren och distributören av utrustningen samt de förbrukningsmaterial som krävs för att nyttja instrumentens funktioner avseende DNA/RNA-sekvensering. Motivering till valet av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) 6 kap. 14 § p. 2 är att tjänsten endast kan tillhandahållas av en viss anbudsgivare av följande skäl: Konkurrens saknas då kit och reagenser måste vara kompatibla med befintliga instrument. Föremålet för upphandlingen kan, mot bakgrund av ovan redovisade skäl endast tillhandahållas av en leverantör, Illumina AB, organisationsnummer 556867-0847 Ett avtal kommer att tecknas efter att avtalsspärr löpt ut. I samband med denna annons träder avtalsspärr i kraft. Denna avtalsspärr innebär att avtal inte kan tecknas förrän efter 10 dagar har gått. Uppgifter om leverantören Leverantörens namn: Illumina AB Organisationsnummer: 556867-0847
Intern identifierare: BKV-2024-00844
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 38430000 Detektions- och analysutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000