315599-2020 - KonkurrensutsättningSverige-SALA: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Processkemikalier
Referensnummer: 2019/1159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Sala kommun upphandlar ramavtal avseende processkemikalier till VA-verksamheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 24950000 Kemiska preparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i sju (7) grupper:
• Grupp 1: Järn(III)klorid
• Grupp 2: Polyaluminiumklorid
• Grupp 3: Etanol
• Grupp 4: Anjonisk polyakrylamid
• Grupp 5: Katjonisk polyakrylamid
• Grupp 6: Kalciumnitrat 45 %
• Grupp 7: Natriumhydroxid 32 %
Natriumhydroxid 25 %
En leverantör kommer antas för respektive grupp. Anbud kan lämnas på en eller flera grupper. I praktiken kan alltså maximalt sju (7) olika leverantörer komma att antas.