315644-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektresurser för installationsprojekt 2022, SLL1542
Referensnummer: FSN 2022-0023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För att möta framtidens vårdbehov genomför Region Stockholm just nu en av de största satsningarna någonsin inom hälso- och sjukvård. Investeringsramen för hälso- och sjukvården 2018-2027 uppgår till ca 40 miljarder kronor. På flertalet av regionens sjukhus pågår och/eller planeras omfattande om-, till- och nybyggnationer. Dessa ytor ska inredas och utrustas med medicinteknisk utrustning samt utrustning för data- och telekommunikation. Arbetet med att specificera, upphandla, projektera, installera, tekniskt driftsätta och överlämna dylik inredning och utrustning sker parallellt med byggprojekten och måste därför noggrant planeras så att den kompletta funktionen i de utrustade ytorna uppnås på utsatt tid. rojektledare, projektingenjörer, installationssamordnare, projektadministratörer etc. med relevant erfarenhet vad avser genomförandet av komplexa investeringsprojekt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32500000 Telekommunikationsmateriel, 32523000 Telekommunikationsanläggningar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33195000 Patientövervakningssystem, 48814200 Patientadministrativt system, 48814500 Datorstött patientsystem, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 64227000 Integrerade telekommunikationstjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Stockholm upphandlar upptill 12 ramavtal kombinerad typ av tekniska konsulter enligt ABK09 avseende projektresurser för installationsprojekt för utrustningar inom hälso- och sjukvård. 6 ramavtal tecknas med rangordning lägsta pris och ytterligare rang 7-12 kan tilldelas avrop endast efter förnyade konkurrensutsättningar.