315673-2021 - ÄndringSverige-Göteborg: Snöröjning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel och vinterväghållning
Referensnummer: 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar yttre skötsel på Förvaltnings AB GöteborgsLokalers fastigheter i Göteborg. Exempel på arbeten som ingår i entreprenaden är:
— Vinterväghållning (snöröjning, halkbekämpning och flisupptagning),
— Städning av hårdgjorda ytor, parkeringar, parkeringshus, rabatter och gräsmattor. Tömning av papperskorgar och askkoppar,
— Skötsel av rabatter, planteringar och gräsmattor.