315715-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vattenreningskemikalier – Bulkleverans av fällningskemikalien Polyaluminiumklorid till Sandviken Energi Vatten ABs anläggningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bulkleverans av fällningskemikalien Polyaluminiumklorid till Sandviken Energi Vatten ABs anläggningar
Beskrivning: Upphandlingen avser bulkleveranser av fällningskemikalien Polyaluminiumklorid (PAC) till beställarens vatten och reningsverk i Sandvikens kommun.
Intern identifierare: SEAB 2026/21
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier
Ytterligare klassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter, 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24950000 Kemiska preparat, 24958300 Slamkemikalier, 24960000 Olika slag av kemiska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Bulkleverans av fällningskemikalien Polyaluminiumklorid till Sandviken Energi Vatten ABs anläggningar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Högst 2 förlängningar á 24 månader