315770-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hantering av ofarligt avfall – Mottagare och Behandlare av Biologiskt avfall 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMottagare och Behandlare av Biologiskt avfall 2026
BeskrivningUpphandlingen avser återvinning genom mottagande och behandling av livsmedels- och köksavfall samt förpackat livsmedels- och köksavfall i biogas- och rötningsanläggning för produktion av biogas till fordonsbränsle och biogödsel. Avfallet härrör från hushåll och verksamheter. Avfallet omfattar kasserade livsmedel av animaliskt ursprung från livsmedelsbutiker och andra verksamheter, varför anläggningen ska vara godkänd och registrerad hos Jordbruksverket. Upphandlingen omfattar även mottagande och behandling av ren och förpackad alkohol som option men är inte en ska krav och ingår därför inte heller i utvärderingen. Omfattningen under 2025 uppgick till ca 13 200 ton. Dock kan ingen volymgaranti ges. För transport till leverantörens behandlingsanläggning ska leverantören ha en omlastningsstation max 20 km från Holmträskvägen 26 i Huddinge alternativt att behandlingsanläggningen ligger max 30 km från Holmträskvägen 26 i Huddinge. SRV är ett miljöföretag och strävar därför efter att minimera transporter för att minska miljöpåverkan.
Intern identifierare2026/39
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90513000 Hantering av ofarligt avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90524300 Bortforsling av biologiskt avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareMottagare och Behandlare av Biologiskt avfall 2026