315800-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Verksamhetssystem miljö
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVerksamhetssystem miljö
BeskrivningEtt modernt och användarvänligt verksamhetssystem för myndighetsutövning inom miljö- och hälsoskyddsområdet inklusive livsmedel, alkohol, tobak, tobaksfria varor och receptfria läkemedel, samt API:er för e-tjänster med integration till verksamhetssystemet. Verksamhetssystemet ska vara ett effektivt processtöd för hela Miljösamerkans verksamhet.
Intern identifierare2025-976
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48463000 Programvara för statistik, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000