315813-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråks- och dövblindtolk och skriv- och TSS-tolk
Referensnummer: UC-2021-487
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tolktjänster för metoderna: teckenspråkstolkning, dövblindtolkning,
skrivtolkning och TSS-tolkning.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1 – Teckenspråkstolkning och dövblindtolkning Anbudsområde 2 – TSS-tolkning eller skriv- och TSS-tolkning Anbudsområde 3 – SkrivtolkningAnbudsområde 4 - Distans teckenspråkstolkningAnbudsområde 5 - Distans skrivtolkningAnbudsområde 6 - Distans skrivtolkning med kompatibelt system
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Upphandlande myndighet kommer att anta tre (3) anbud per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav. Avrop kommer att ske genom rangordning (se "Kommersiella villkor").
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen