315817-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Habo: Besprutning från luften
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spridning av kalk till sjöar, vattendrag och våtmark
Referensnummer: 19/319
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60441000 Besprutning från luften
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans och spridning av kalk till sjöar, vattendrag och våtmark
Inledning
Habo och Mullsjö kommuner tillsammans med Jönköpings kommun, Katrineholms kommun, Hjo kommun och Holmen Skog AB (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende leverans och spridning av kalk till sjöar, vattendrag och våtmarker under tiden 2023-2026.
Uppdraget omfattar leverans och spridning av totalt ca 8581ton kalkprodukter fördelat på:
Habo och Mullsjö kommuner 2059 ton
Jönköpings kommun 5422 ton
Hjo kommun 236 ton
Länsstyrelsen i Södermanland 120 ton
Länsstyrelsen i Östergötland 744 ton
Varav totalt:
540 ton kalkstensmjöl 0 -0,2 mm, som sprids med båt.
764 ton kalkstensmjöl 0 -0,2 mm, som sprids med helikopter.
7277 ton Optimix eller likvärdig icke dammande kalkprodukt som sprids med helikopter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44921210 Kalkmjöl, 60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning, 60653000 Uthyrning av båtar med besättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Habo och Mullsjö kommuner (gemensam miljöförvaltning) tillsammans med Jönköpings kommun, Katrineholms kommun, Hjo kommun och Holmen Skog AB (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende leverans och spridning av kalk till sjöar, vattendrag och våtmarker under tiden 2023-2026.
Omfattning
Upphandlingen har 5 parter:
Habo/Mullsjö kommuner
Jönköpings kommun
Hjo kommun
Länsstyrelsen i Södermanland (Katrineholms kommun)
Länsstyrelsen i Östergötland (Holmen Skog)
Ett avtal kommer tecknas för respektive part.
Se bifogade bilagor med kalkmängder och spridningssätt för respektive område.
Detta under förutsättning att statsbidrag beviljas.
Spridning ska ske i enlighet med tillhandahållna spridningsplaner för kalkningsinsatser i respektive kommun under 2023-2026 samt detaljplaner för respektive kalkningsprojekt. Avvikelser får inte ske utan medgivande från kontrollanten.Fördelningen av kalk inom och mellan enskilda spridningsobjekt kan komma att justeras i samband med beslut av länsstyrelsen, dosrevidering före spridningen etc.
Ovanstående kalkmängder utgår från aktuella kalkplaner. Då kalkplanerna är föremål för kontinuerlig revidering samt att tillgången på ekonomiska medel är osäker kan angivna kalkmängder inte garanteras under hela avtalsperioden. Kalkmängderna kan både minska och öka under denna tidsperiod.Ovanstående uppgifter lämnas således som upplysning och garanteras ej. Om totalmängden kalk ändras med plus eller minus 15 % kan avtalet omförhandlas.