Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter, IT-avdelning, Kiruna kommun
Referensnummer: 2019-070
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kiruna kommuns datacenterlösning består idag en traditionell tre tier lösning. Upphandlingen omfattar primärt ett HCI datacenter inkl. den nätverksutrustning som behövs för att ansluta denna lösning vidare mot befintlig nätinfrastruktur för datacentret. Upphandlingen omfattar även migreringsprojekt samt optioner (backup, dubblering av datacenter).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30230000 Datorrelaterad utrustning, 48000000 Programvara och informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen