315859-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Uthyrning av egen fast egendom
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förskola i Skölsta, Uppsala Kommun
Referensnummer: KSN-2021-00150
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70130000 Uthyrning av egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna frivilliga förhandsinsyn gäller upphandling av hyresavtal (19 år) inklusive tillhörande entreprenadarbeten för en förskola. Uppsala kommun ämnar teckna ett hyresavtal avseende en ej uppförd förskola på fastigheten Svia 29:1 i Uppsala kommun. Förskolan ska stå klar i januari 2023 och förskolan kommer att förhyras från och med januari 2023 till och med december 2041 med möjlighet till förlängning.
Bakgrund
Uppsala kommun är enligt Skollagen (2010:800), 8 kap, ansvarig för att tillgodose behovet av förskola för kommunens invånare. Skollagen anger att ett barn ska erbjudas plats vid en förskoleenhet så nära barnets eget hem som möjligt.
Skölsta är en tätort i kommunen där en större bostadsutbyggnad påbörjats. I dag finns cirka 160 permanenta hushåll på orten. Den kommer att växa till minst cirka 500 hushåll när bostadsutbyggnaden är klar. En förskola har öppnat i januari 2021 i Skölsta, men fler förskoleplatser behövs.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppsala kommun ämnar teckna hyresavtal med Svia Fastighetsutveckling i Skölsta AB (org. nr 559249–0733) ett dotterbolag till OBOS Sverige AB (org. nr 556723-6087) avseende en ej uppförd förskola i Skölsta tätort, Uppsala kommun, med 108 platser på fastigheten Svia 29:1.
Förskolan ska stå klar i januari 2023 och kommer att förhyras i 19 år från det att förskolan står klar med möjlighet till förlängning.