315867-2020 - ResultatSverige-Västerås: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikation som tjänst till Västerås stad
Referensnummer: KS 2019/02215-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Den offentliga sektorn står idag inför omfattande digitalisering, både när det gäller att automatisera arbetsuppgifter, men också i sina kontakter med medborgarna. Det ställs allt högre krav från både allmänheten och inom organisationen på tillgänglighet samt snabb återkoppling. Av den orsaken är kraven höga på flexibla, robusta och säkra kommunikationslösningar med hög mobilitet samt positiva användarupplevelser.
Informationsflöde mellan medborgare och koncernens verksamheter över alla typer av kanaler samt robotisering av kundtjänster, ärendehantering och växelfunktioner kommer att krävas för att kunna möta de höga tillgänglighetskraven.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För staden med kommuner, bolag och förbund.