315893-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Låssmedstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service, underhåll och installation av lås- och säkerhetsanläggningar
Referensnummer: 21/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nedan beskrivet punkt 1-3.
1. Nyinstallation, utbyte, service av larm, passage, porttelefoner och brandlarm i det fall som systemet är intrigerat med larminstallationen samt fasta överfallslarm.
2. Lås service, nyinstallation och utbyte samt reparation förekommande mekaniska och digitala låssystem.
3. Dörrautomatik, service, reparation och utbyte/nyinstallation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121700 Larmsystem, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 50610000 Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1. Nyinstallation, utbyte, service av larm, passage, porttelefoner och brandlarm i det fall som systemet är intrigerat med larminstallationen samt fasta överfallslarm.
1. Nyinstallation, utbyte, service av larm, passage, porttelefoner och brandlarm i det fall som systemet är intrigerat med larminstallationen samt fasta överfallslarm.- Vanderbilt Omnis 2010, största delen av befintliga anläggningar.- Teletec larm, SBC Vanderbilt, LOTS, SRT-fast installation eller andra överfallslarm med uppkopplings möjlighet mot Vanderbilt.
3. Dörrautomatik, service, reparation och utbyte/nyinstallation. Förekommande fabrikat idag på objekten: FAAC, ASSA, Dorma, Thormax, Besam.
Med larmanläggning avses inbrotts- och kombilarm, fasta överfallslarm, passersystem med tillhörande elektromekaniska lås samt andra förekommande larminstallationer på ett objekt.
Med service avses årliga servicebesök på varje objekt gällande larm, passage samt digitala låssystem. Servicebesöken dokumenteras i ett protokoll. Det ingår att upprätta eller uppdatera anläggarintyg gällande larm (enligt SSF 1058 utgåva 4), information om mjuk och hårdvaruuppdateringar, batteribyten enligt tillverkares standard samt kontroll och uppdatering av orienteringsritningar och larmgrafik i förekommande fall. Med service avses vidare åtgärdsservice efter felanmälan.
Med ombyggnad och nyinstallation avses ombyggnad/utökning av lås-, larm- och passageanläggningar samt dörrautomatik eller nyinstallation/utbyte av anläggningar och dörrautomatik på befintliga objekt som avropas från ramavtal. UM förbehåller sig rätten att upphandla nyinstallation av larmanläggningar på nya objekt separat. UM förbehåller sig även rätten att vid större köp för enskilda objekt innefattande lås, passage och larm göra separat upphandling. Med större köp menas köp över 2 000 000 kr.
Med lås och låsservice avses service och underhåll på befintliga mekaniska och digitala låssystem efter avrop/felanmälan från beställaren samt utökning och nyinstallation.
Föregående år var volymen ca 8 000 000 kr. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen.UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 40 000 000 kr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.Ramavtalet avser gälla under 4 år, förutsatt att inga oförutsedda händelser sker. Från det att ramavtalet har löpt i 1 år, kan Landskrona stad komma att säga upp ramavtalet med sex månaders uppsägningstid. När ramavtalet löpt i 4 år löper det ut utan föregående uppsägning.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.