315904-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner
Referensnummer: KS 2019/0321
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av licenspartner för Varbergs kommun med deltagande bolag.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 30.11.2019
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varbergs kommun och medverkande bolag/kommunalförbund inbjuder till anbudsgivning avseende licenspartner och därtill kopplade konsulttjänster, genom avtal med en leverantör som innehar såväl expertis som erforderliga verktyg samt agerar återförsäljare av licenser och förnyelse av underhåll av licenser.
Målet är att skapa en långsiktig avtalsrelation med en partner som kan åta sig att tillsammans med kommunen skapa en effektiv licenshantering.
Kommunen har för avsikt att köpa licenser till både skola, medverkande kommunala
Bolag/kommunförbund samt kommunal (administrativ) verksamhet.