315965-2020 - ResultatSverige-Visby: Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkontinensartiklar
Referensnummer: RS 2020/352
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning
Upphandlingen omfattar Inkontinensartiklar innefattande skyddsbyxor vid bad, urinavledare och urinuppsamlare, absorberande hjälpmedel vid inkontinens och fästanordningar till dessa, hjälpmedel för att förhindra urin- och/eller avföringsläckage, bäddutrustning, samt engångsvattenlavemang (system).
Efterfrågade produkter framgår av bilaga Sortimentsförteckning 2020.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141200 Katetrar, 33141240 Katetertillbehör, 33751000 Engångsblöjor, 33771000 Sanitetsartiklar av papper, 33771200 Pappersblöjor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen