316042-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Renovering av byggnader
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stambyte och ytskiktsrenovering i lägenheter, Växeln 2 och Köpeskillingen 2, Hägersten
Referensnummer: 2021-1112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholmshem bjuder in till att lämna anbud på entreprenad avseende ROT-arbeten i lägenheter. Projektet avser stambyte och ytskiktsrenovering, med kvarboende hyresgäster i byggnaden. Projektet utförst etappvis per port och omfattar två huvuddelar, en per byggnad, totalt 48st lägenheter. I samband med renovering ska även visst byggarbete för ändrad planlösning göras. Pojektet är beläget i Hägersten, Stockholm. Kontraktsstart är planerat till hösten 2021, med slutbesiktning planerat till våren/sommaren 2023. I entreprenaden ingår även fasadtvätt, byte av el och ny avfallshanteringslösning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44162000 Rörsystem, 44163100 Rörledningar, 44163111 Avloppsrör, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261200 Takläggning och takmålning, 45262690 Renovering av byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45442100 Målning, 45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen