316105-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juristtjänster 2023
Referensnummer: 2-1003/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Institutet (KI) inbjuder er att lämna anbud i upphandling avseende ramavtal för juristtjänster.
Upphandlingen är indelad i två delområden där Leverantören ska kunna tillhandahålla konsulter med relevant kompetens för delområdet. Anbud kan lämnas på ett eller båda delområdena. För Delområde 1 avser Ki att teckna avtal med en (1) Leverantör. För Delområde 2 avser Ki att teckna avtal med två (2) Leverantörer, under förutsättning att tillräckligt antal anbud kan antas per delområde.
Upphandlingen genomförs i enlighet med 19 kapitlet Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (ej som ett öppet förfarande).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar nedan angivna delområden:
Delområde 1, som omfattar följande rättsområden.
-Allmän förvaltningsrätt inklusive offentlighet och sekretess, uppdragsutbildning och offentlig
upphandling samt regler om personuppgiftsbehandling
-Avtals-och immaterialrättsliga frågeställningar i samband med forskningsavtal och Life Science-relaterade avtal (tex kliniiska prövningar)
- Skadestånds- fordrings- och försäkringsfrågor samt allmänna avtalsrättsliga frågor
-IT-rättsliga frågor
Delområde 2, som omfattar följande rättsområden.
-Fastighetsrättsliga inklusive hyres- och entreprenadrättsliga frågor
- Entreprenadrättsliga och hyresjuridiska frågor i samband med offentlig upphandling
- Regelverket kring AB/ABT
Ramavtalet gäller för en tidsperiod om tre år med ensidig optionsrätt för KI att förlänga avtalet en (1) gång à ett (1) år för en maximal avtalstid om fyra år.