31612-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnation av bostäder – Ombyggnation Dragonvägen i samverkan
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmbyggnation Dragonvägen i samverkan
BeskrivningDenna upphandling omfattar en total ombyggnation inklusive stambyte med nytt kök och badrum av 6 lamellhus med ca 70 lägenheter vardera på Dragonvägen i centrala Upplands Väsby kommun. I omfattningen ingår to-talt ca 424 lägenheter och 49 lokaler, fasadrenovering, allmänna utrymmen, ombyggnation av entréer och renovering av närliggande utemiljöer/gårdar. Ombyggnationen kommer att utföras med evakuerade hyresgäster, där Väsbyhem ombesörjer evakueringsbostäder. Fas två för varje lamellhus utgör en egen huvuddel och kommer att avropas som option. Projektet utförs i samverkansformen partnering. Projektet startar med projektering (fas 1) enligt ABK 09. Entreprenadarbeten (fas 2) utförs enligt ABT 06, vilket i avtalet är utformat som sex optioner, en för varje huvuddel.
Intern identifierareUPVH/2024:24
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211300 Byggnation av bostäder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningOmbyggnation Dragonvägen i samverkan
Intern identifierareOmbyggnation Dragonvägen i samverkan