316206-2016 - ResultatSverige-Sollefteå: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gatljusunderhåll 2016.
Referensnummer: UH-2016-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser drift och underhåll av den offentliga belysningen i Sollefteå kommun.
Entreprenaden omfattar såväl sådana anläggningar, som är befintliga när detta träder i kraft som under avtalstiden tillkommande och avgående anläggningsdelar.
Vid sambyggnad av belysningsanläggning med eldistributionsanläggning får anläggningsarbete endast utföras av yrkesman godkänd av nätägare.
Vid vissa timarbeten kan det förekomma att beställaren håller allt eller delar av material i dessa fall gäller endast köp av tjänst.
Entreprenaden är uppdelad enligt följande:
A. Förebyggande underhåll,
B. Felavhjälpning,
C. Kabelanvisning,
D. Tillkommande arbeten,
E. Upp- och nedmontering av julbelysning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen