Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saneringstjänster
Referensnummer: 21301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90650000 Avlägsnande av asbest
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser saneringstjänster i fastigheter inom Umeå kommuns förvaltningsansvar inom området Skadesanering samt vissa fall friläggnings-, och rivningsarbeten i akutskedet.
Upphandlingens syfte är att täcka in Umeå kommuns behov av tjänster för skadesaneringar för alla Umeå kommuns verksamheter utöver det som täcks av kommunens egna resurser.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90650000 Avlägsnande av asbest, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett saneringsuppdrag innehåller vanligtvis fyra olika skeden.
1. Akutskedet, (akutåtgärder vidtas för att begränsa skadorna).
2. Bedömningsrapport
3. Sanering
4. Slutrapport
Exempel på kommunens saneringsbehov:
- Vatten/fukt
- Brand
- Asbest
- PCB
- Övriga saneringar