316235-2022 - ResultatSverige-Boden: Laboratorietjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Laboratorietjänster 2020
Referensnummer: KS 2020-676
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommuns avser att på uppdrag av samtliga 14 kommuner i Norrbotten med dess bolag upphandla det samlade behovet av laboratorietjänster.
Analyserna gäller mikrobiologiska och/eller kemiska analyser av dricksvatten, råvatten, badvatten, recipientvatten, grundvatten/lakvatten, avloppsvatten och slam samt livsmedel och förorenade områden enligt bifogat förfrågningsunderlag och bilagor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen