316259-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjälpmedel
Referensnummer: 2023-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Beställarens behov av olika typer av hjälpmedel för Beställarens hälso- och sjukvård som bedrivs i kommunal regi.
Upphandlingen är uppdelad i tre delområden;
- Delområde A, Medicinteknisk utrustning
- Delområde B, Kognitiva hjälpmedel
- Delområde C, Besiktningar och reparationer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 160 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde A: Medicintekniska hjälpmedel
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192120 Sjukhussängar, 33192130 Inställbara sängar med motor, 33193120 Rullstolar, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen