Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättjänst Ludvika 2020
Referensnummer: GNU 2019/102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar tvätt av textilier till Ludvika kommun framförallt personalkläder till personal inom omsorgen men även andra typer av tvättgods kan förekomma och andra enheter kan nyttja avtalet. I det fall WBAB börjar avropa har de behov av tvätt av personalkläder i form av bland annat varselkläder. VBU har behov av tvätt av personalkläder till kosten och övrigt tvättgods.Upphandlingen genomförs som en reserverad upphandling enligt LOU 4 kap 18§. Det innebär att de företag som lämnar anbud ska;- Vara en skyddad verkstad eller Leverantör vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av människor med funktionsnedsättning eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden- Ha minst 30 % anställda med funktionsnedsättning eller svårighet att ta sig in på arbetsmarknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen