316420-2021 - ResultatSverige-Malmö: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Risksamordnare till programmet Hållbar avloppsrening
Referensnummer: 21/00440
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Programmet behöver stöd avseende riskhantering samt bemannas med en risksamordnare, vilken ska vara ett stöd till programorganisationen. Uppdraget innebär en god struktur med helhetssyn på stora projekt, god samverkan och en god kommunikation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Programmet befinner sig i ett förstudieskede med växande programorganisation. Mottagare är VA SYDs driftorganisation och i förekommande fall tredje part. Programmet behöver operativt stöd avseende riskhantering samt bemannas med en risksamordnare, vilken ska vara ett stöd till programorganisationen. Uppdraget innebär en god struktur med helhetssyn på stora projekt, god samverkan och en god kommunikation.
Risksamordnarens uppdrag omfattar exempelvis följande arbeten:
Delta i programmets strategiska arbete
Upprätta och vidareutveckla styrande dokument inom ämnesområdet
Styra, stödja och samordna programmedlemmarna i deras riskhantering
Samverka med programmedlemmar och andra intressenter
Planering, genomförande och uppföljning av riskarbetet
Ta fram, implementera och använda metodik och verktyg för ämnesområdet t ex statistiska analyser och Monte Carlo- simuleringar
Administrera riskhanteringen och dess dokument t ex beslutsunderlag
Skapa förståelse för programmets arbetssätt bland såväl interna som externa intressenter
Riktade utbildningar av programmedlemmar inom ämnesområdet.
Kravställning vid upphandling av riskverktyg
Övriga frågeställningar i samband med förenämnda.
Uppdraget har från avtalsstart en varierande omfattning över uppdragstiden. Uppdragets totala omfattning antas motsvara 50-100 % av en heltidstjänst. Uppdraget ska genomföras med en resurs på plats. Konsulten kan behöva komplettera med ytterligare resurser vid intensiva perioder,
Omfattningen i detalj ska överenskommas mellan beställaren och leverantören.Ramavtalsperioden är maximalt 8 år.
Uppdragets takvolym och takvärde bedöms vara:Volym är max 24 000 timmar.Värdet är max 32 000 000 kr.