See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hotell, konferens och longstay i Norrlandslänen
Beskrivning: Ramavtal kommer att tecknas med samtliga leverantörer som lämnar ett kvalificerat anbud och uppfyller samtliga ställda krav. Endast hotell- och konferensanläggningar belägna i Norrlandslänen (Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland, Jämtland, Gävleborg) med en standard om minst två (2) stjärnor enligt Hotelstars Union kommer att antas. Antagna leverantörer kommer inte att rangordnas utan bokningar kommer ske enligt den beställande enhetens behov (fördelningsnyckel) och kostnad. Denna bedömning görs utifrån: - Närhet till besöksobjektet dvs konferens, möteslokal med fler. - Närhet till allmänna kommunikationsmedel och/eller transport och anslutning - Pris - Tillgång vid besöksdatumet - Miljöskäl - Tillgänglighetsskäl - Särskilda konferens- eller longstaybehov
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55100000 Hotelltjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Hotell
Beskrivning: Upphandling av hotellboende i norrlandslänen med standard lägst två (2) stjärnor enligt Hotelstars Union.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106883:Lot:1
Huvudklassificering (cpv): 55110000 Hotellinkvartering
Ytterligare klassificering (cpv): 55110000 Hotellinkvartering, 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Konferens
Beskrivning: Upphandling av konferenstjänster i norrlandslänen.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106883:Lot:2
Huvudklassificering (cpv): 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Longstay (+30 nätter)
Beskrivning: Upphandling av longstay-tjänster i norrlandslänen.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106883:Lot:3