316458-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kalix: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EKO-system SOC Norrbottens e-nämnd
Referensnummer: 2020-00179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
EKO-system SOC Norrbottens e-nämnd, se vidare i annons samt bilaga 1 med en visionsbeskrivning.
Nyttjandet av välfärdsteknik skapar möjligheter att jobba effektivare och smartare för att skapa bättre förutsättningar i det personliga mötet. För att lyckas måste många delar samverka, såväl teknik, leverantörer som verksamheter.
Genom samverkan och gemensamma alternativ ska ingående kommuner i Norrbottens e-nämnd - på ett öppet, tillgängligt, säkert, enkelt och kostnadseffektivt sätt - samverka kring digitala lösningar och processer. Norrbottens socialchefer ser stora fördelar med att tillsammans sätta upp en gemensam plattform där beställarkompetens, förvaltning, utveckling, resurser och finansiering kan delas på ett effektivt och klokt sätt.
Norrbottens e-nämnd har för avsikt att teckna tjänsteavtal med en (1) leverantör. Initial giltighet för tjänsteavtal är tio (10) år, med möjlighet till förlängning två år i taget upp till sex (6) år. Tjänsteavtalets max giltighet är 16 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48442000 Programvara för finansiella system, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 48983000 Programvara för utveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
EKO-system SOC Norrbottens e-nämnd. Se vidare i annons samt bilaga 1 där en visionsbeskrivning över upphandlingsobjektet är beskriven.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är Norrbottens e-nämnd, Luleå kommun, med organisationsnummer 212000-2742.
Genomförandet av upphandlingsprocessen är via fullmakt delegerad till Kalix kommun, med organisationsnummer 212000-2692. Alla myndighetsrelaterade beslut som fattas under upphandlingen tas av upphandlande myndighet, inte av Kalix kommun.
Bakgrund
Digitaliseringen anses som den enskilt största förändringsfaktorn i vår tid och något som påverkar hela samhället. Digitalt först – personligt där det behövs.
Nyttjandet av välfärdsteknik skapar möjligheter för att jobba effektivare och smartare och på så sätt skapa bättre förutsättningar för det personliga mötet, men för att lyckas måste många delar samverka, såväl teknik, leverantörer som verksamheter.
Genom samverkan och gemensamma alternativ ska ingående kommuner i Norrbottens e-nämnd - på ett öppet, tillgängligt, säkert, enkelt och kostnadseffektivt sätt - samverka kring digitala lösningar och processer. Kommunernas resurser kan då används på ett mer effektivt sätt. Det innebär att kommunerna får ekonomiska fördelar, kvaliteten i verksamheten ökar och möjligheterna till utveckling blir bättre.
Norrbottens socialchefer ser stora fördelar med att tillsammans sätta upp en gemensam plattform där allt från beställarkompetens, förvaltning, utveckling, resurser och finansiering kan delas av kommunerna på ett effektivt och klokt sätt.
Omfattning
Upphandlingen omfattar ett "digitalt eko-system" genom en Konkurrenspräglad dialog. Se vidare bilaga 1 - Visionsbeskrivning.
Tjänsteavtal med en eller flera leverantörer
Norrbottens e-nämnd har för avsikt att teckna tjänsteavtal med en (1) leverantör.
Initial giltighet för kommande tjänsteavtal är tio (10) år, med möjlighet att förlänga två år i taget upp till sex (6) år. Tjänsteavtalets totala giltighet är 16 år.
Ett huvudavtal kommer att tecknas vilken ägs och förvaltas av Norrbottens e-nämnd. Huvudavtal kommer att innefatta övergripande samt gemensamma länsövergripande delar för eko-systemet. Därefter sker avrop från respektive kommun som ingår ett tjänsteavtal baserat på dels huvudavtalet dels eventuella egna förutsättningar.