Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Containertransporter
Referensnummer: 20/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63111000 Containerhantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transport av containrar med olika avfalls och materialslag samt tömning vid uppgjorda avlämningsplatser. Containerhanteringen innebär att både liftdumper och lastväxlarflak ska användas. Till viss del förekommer även lastning med hjullastare/grävmaskin där transporterna sker med lastbilar försedda med tippflak.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen